137

پروتکل STP چیست و چگونه کار می‌کند؟

پروتکل درخت پوشا (STP) یک پروتکل شبکه لایه 2 است که برای جلوگیری از دور در توپولوژی شبکه استفاده می‌شود. STP برای جلوگیری از مشکلاتی که هنگام تبادل داده‌ها در یک شبکه محلی (LAN) که حاوی مسیرهای اضافی است، ایجاد می‌شود. اگر جریان ترافیک به دقت نظارت و کنترل نشود، داده‌ها ممکن است به صورت […]

348

تفاوت مسیریابی استاتیک (Static Route) و مسیریابی پویا (Dynamic Route)

مسیریابی استاتیک از مسیرهای از پیش تنظیم شده برای ارسال ترافیک به مقصد استفاده می‌کند، درحالی‌که مسیریابی پویا از الگوریتم‌ها برای تعیین بهترین مسیر استفاده می‌کند. در این مقاله به بررسی تفاوت این دو روش پرداخته ایم.

286

Packet Loss در شبکه: علل، اثرات، تشخیص و راه‌حل‌ها

Packet Loss یا پکت لاس زمانی رخ می‌دهد که یک یا چند بسته داده ارسالی نتوانند به مقصد خود برسند. در این مقاله به بررسی علل، اثرات، روش تشخیص و رفع پکت لاس پرداخته ایم.

285

میکروسگمنتیشن در شبکه (Network Micro-segmentation) چیست؟ + انواع و مزایا

Micro-segmentation یک تکنیک امنیتی است که شبکه را به مناطق قابل تعریف تقسیم می‌کند و از سیاست‌هایی برای تعیین نحوه دسترسی، کنترل داده‌ها و برنامه‌های کاربردی در آن مناطق استفاده می‌کند.

255

پینگ (Ping) چیست و چگونه از آن در عیب یابی شبکه استفاده کنیم؟

پینگ یا Ping یک برنامه اینترنتی پایه‌ای است که به کاربر اجازه می‌دهد تا تست و تأیید کند که آیا آدرس IP یک مقصد خاص وجود دارد و می‌تواند درخواست‌ها را در مدیریت شبکه کامپیوتری بپذیرد یا خیر.

202

نحوه بهبود تأخیر شبکه در 3 مرحله

تأخیر زیاد می‌تواند باعث گره خوردن ترافیک شبکه و ایجاد اختلال در ارتباطات شود که این مساله در نتیجه موجب نارضایتی کاربران نهایی خواهد شد. در این مقاله به 3 مرحله برای کاهش و بهبود تاخیر شبکه پرداخته‌ایم.

454

VPN یا شبکه خصوصی مجازی چیست؟ + انواع VPN

VPN به دلیل استفاده از اتصالات امن و رمزگذاری شده، یکی از بهترین ابزارها برای حفظ حریم خصوصی و ناشناس ماندن کاربرانِ متصل به هر سرویس اینترنتی عمومی است.

225

روتر چیست و چگونه کار می‌کند؟ + انواع روتر

روتر یک نوع رایج دروازه است و در جایی قرار می‌گیرد که دو یا چند شبکه در هر نقطه اینترنت به هم می‌رسند. صدها روتر ممکن است یک بسته را هنگام حرکت از یک شبکه به شبکه دیگر در مسیر رسیدن به مقصد نهایی خود ارسال کنند.

307

ماژول‌ ترنسیورهای رایج فیبر نوری

ماژول فیبر نوری یک فرستنده و گیرنده در یک ماژول تکی است که نقش مهمی در انتقال و دریافت داده‌ها برای پشتیبانی از عملکرد عادی سیستم انتقال داده فیبر نوری دارد. در حال حاضر طیف گسترده‌ای از ترنسیورهای فیبر نوری شامل (سیمی، فیبر، طول موج) برای استفاده وجود دارد. گروهی از شرکت‌ها برای توافق روی […]

295

12 پروتکل رایج شبکه و عملکرد آنها

در این مقاله 12 پروتکل رایج شبکه که همه مهندسان شبکه باید با آنها آشنا باشند، را بررسی کرده‌ایم. این بررسی شامل عملکردهای اصلی و همچنین اهمیت این پروتکل‌ها می‌شود.

933

10 نکته که باید در طراحی اتاق سرور در نظر بگیریم

این مقاله توضیح داده‌ایم که برای طراحی اتاق سرور چه چیزی لازم است و توجه به چه نکاتی اطمینان می‌دهد میزبانی در محل منجر به بازگشت سرمایه بالا شود.

2682

Wi-Fi 6 چیست؟ + همه چیز در مورد وای فای 6

Wi-Fi 6 که با نام 802.11ax نیز شناخته می‌شود، آخرین نسل و استاندارد برای شبکه‌های بی‌سیم است که جایگزین استاندارد 802.11ac یا Wi-Fi 5 می‌شود.