چرا mobility کارها را بهتر می‌کند؟

mobility (جابجاپذیری یا تحرک) مستلزم حرکت است. در روال عادی روزانه ما، حرکت معمولاً شامل حرکت به سمت یک هدف خاص است. در بخش اندکی از جامعه امروزی عامل جابجاپذیری جایی ندارد. به نوبه خود، mobility تا حد زیادی تحت تأثیر استفاده از تکنولوژی، خط مشی‌ها و میزان مقبولیت است.

از منظر تجاری و شخصی، جابجایی بی‌سیم روش کار دنیا را تغییر داده است. نتیجه نهایی این‌ که mobility باعث می‌شود ارتباطات یکپارچه، برنامه‌ها، کسب‌وکارها و سرویس ها، بهتر کار کنند. البته بهتر کار کردن می‌تواند معانی مختلفی داشته باشد و معیارهای بهتر بودن بسیار گسترده و منحصربه‌فرد هستند.

ارتباطات یکپارچه

ملاحظات مربوط به کلاینت‌ها و اتصالات، بخشی از یک پازل بسیار بزرگ‌تر هستند که به طور یکپارچه شبکه و کاربران نهایی را به هم متصل می‌کند. این مفهوم معمولاً به عنوان ارتباطات یکپارچه (UC) نامیده می‌شود.

ارتباطات یکپارچه (UC) یک مفهوم تجاری و بازاریابی است که ادغام خدمات ارتباطی سازمانی مانند پیام‌رسانی آنی (چت)، اطلاعات حضور، صدا (از جمله تلفن IP)، ویژگی‌های جابجاپذیری (از جمله قابلیت جابجایی برنامه‌های افزودنی و حصول تک شماره)، کنفرانس صوتی، وب و ویدئو، هم‌گرایی تلفن همراه ثابت (FMC)، اشتراک‌گذاری دسکتاپ، اشتراک‌گذاری داده (از جمله تخته‌ سفیدهای تعاملی الکترونیکی متصل به وب)، کنترل تماس و تشخیص گفتار با سرویس ارتباط غیر real-time مانند پیام‌رسانی یکپارچه را توصیف می کند.

UC الزاماً یک محصول واحد نیست، بلکه مجموعه‌ای از محصولات است که یک رابط کاربری یکپارچه و تجربه کاربری را در چندین دستگاه و رسانه ارائه می‌کنند.

UC به یک موجودیت اجازه می‌دهد پیامی را در یک رسانه ارسال و همان را در رسانه دیگر دریافت کند. به عنوان مثال، می‌توانید یک پیام پست صوتی را دریافت کرده و تعیین کنید که از طریق ایمیل یا تلفن همراه به آن دسترسی داشته باشید.

اگر فرستنده با توجه به اطلاعات حضور، آنلاین باشد و تماس‌ها را بپذیرد، پاسخ می‌تواند بلافاصله از طریق چت متنی یا تماس تصویری ارسال شود. در غیر این صورت، می‌تواند به عنوان یک پیام غیر real-time  ارسال شود که از طریق رسانه‌های مختلف قابل دسترسی است.

به دلیل تمایل به ساده‌سازی و یکپارچه‌سازی همه اشکال ارتباطات به منظور بهینه‌سازی فرآیندهای تجاری و کاهش زمان پاسخ، مدیریت جریان‌ها و حذف وابستگی‌های دستگاه و رسانه، UC به فرد اجازه می‌دهد پیامی را در یک رسانه ارسال و در رسانه دیگر دریافت کند.

UC به ما امکان می‌دهد آزادانه با استفاده از انواع مختلف دستگاه‌ها اعم از لپ‌تاپ، PDA، تلفن‌های هوشمند، اسکنرهای لیزری دستی و غیره ارتباط برقرار کنیم.

در اصل، ارتباطات یکپارچه به توانایی ما برای استفاده از روترها و سوئیچ‌ها در نزدیکی مرکز یک شبکه (هسته سیستم)، برای برقراری ارتباط اشاره دارد. البته تعریف این اصطلاح تغییر کرده و با درج عبارت “mobility” در کنار آن ارزش استفاده از آن در جهان به شدت افزایش یافته است.

ایده اصلی UC، در اصل نسبتاً ساده است. ایده این است که دستگاه‌های مختلف و نرم‌افزارهای مرتبط را به هم متصل کنیم تا انواع برنامه‌های مختلف مانند صدا، داده، ایمیل، چت، پیامک، سرویس‌های حضوری مانند کنفرانس صوتی و تصویری و فکس الکترونیکی به صورت یکپارچه و بلادرنگ انتقال یابند.

شاید به راحتی بتوان فکر کرد که برنامه‌ها به طور یکپارچه بین هر دو دستگاه اجرا می‌شوند، اما در حقیقت اینگونه نیست. استقرار دستگاه‌های بی‌سیم جدید، یک مجموعه طراحی شده و برنامه‌ریزی شده دقیق است. هزاران ساعت قبل از اجرای این دستگاه‌ها در فرمت تولید، برنامه‌ریزی، استقرار و آزمایش تحقیق و بررسی انجام می‌شود.

برای لحظه‌ای به این فکر کنید: قدرت UC untethered هر برنامه کاربردی را برای هر نقطه پایانی در سراسر اینترنت ارائه می‌دهد. این بدان معناست که فاصله بین نقطه‌ای که داده‌ها در آن قرار دارند و جایی که خوانده، ذخیره و یا پردازش می‌شوند، ارتباطی وجود ندارد.

این فوق‌العاده است که بتوانید درحالی‌که حرکت می‌کنید، دریافت کننده UC نیز باشید، و این پیش فرض بسیاری از دستگاه‌های تلفن همراه است. توانایی برقراری ارتباط و دریافت اطلاعات در حال حرکت!

هنگامی که می‌توانید اطلاعات را در حین حرکت ارسال و دریافت کنید، سرعت کسب‌وکار (تعداد معاملاتی که در یک دوره زمانی خاص انجام می‌شود) افزایش می‌یابد.

سرعت کسب‌و‌کار متناسب با نرخ اطلاعات دریافتی است و به مفهوم سرعت بدون خطا است. سرعت بدون دقت ارزش قابل توجهی ندارد، زیرا در صورتی که تصمیمات اشتباه باشند، انجام تصمیم‌گیری‌های بیشتر نتیجه معکوس خواهد داشت.

Mobility و Collaboration

جابجایی بی سیم (Wireless mobility) به یک تکنولوژی اجباری برای تسهیل ارتباطات و همکاری بین ذینفعان تبدیل شده است. در تأسیسات عظیمی مانند نیروگاه‌های تولید برق، ارتباطات سیار بهره‌وری را به شدت افزایش می‌دهد زیرا کاربران می‌توانند تقریباً از هر جا به اطلاعات مهم، برنامه‌ها و سایر پرسنل دسترسی داشته باشند.

امروزه، بسیاری از ابزارها می‌توانند تغییرات عظیمی را در نحوه زندگی ما ایجاد کنند. قابلیت Wireless mobility زندگی ما را تغییر داده است، همانطور که اتومبیل، پزشکی مدرن و رسانه‌های جمعی تغییر داده‌اند.

زندگی در حال تغییر از یک مکان به یک فعالیت است.

جابجایی بی سیم نحوه کار، بازی و ارتباط متقابل ما را از مکان محور بودن به فعالیت محور بودن تغییر داده است. به عبارت دیگر، جابجایی بی سیم کار را از یک مکان به یک فعالیت تغییر می‌دهد. پیامدهای این تغییر عمیق است.

تجارت و فناوری ارتباط تنگاتنگی دارند

تجارت و فناوری مدت‌هاست که به طور جدایی ناپذیری به هم مرتبط شده‌اند. برای مثال، فرض کنید قبل از استفاده گسترده از موتور بخار، ساحل‌نشینان مجبور بودند کشتی‌ها را با دست بارگیری و تخلیه کنند. این کار کمرشکن بود با ساعات طولانی و بسیار سخت.

بارگیری یا تخلیه کشتی‌های بزرگ اغلب به چندین هفته و گاهی تا یک ماه زمان نیاز دارد. موتورهای بخار به جرثقیل‌ها اجازه می‌دادند کار بسیاری از مردان را انجام دهند و آنها این کار را بسیار سریع‌تر و بهتر انجام می‌دادند. سیستم‌های بسیار پیشرفته امروزی، بزرگ‌ترین کشتی‌های تجاری را 24 ساعته بارگیری و تخلیه می‌کنند.

به تأثیر این تکامل بر تجارت فکر کنید. اگر امروز همچنان از کار یدی استفاده می‌کردیم، چه چیزی را از دست می‌دادیم. وابستگی ما به سیستم‌های حمل‌ونقل بسیار پیچیده، که در سطح جهانی رایج هستند، پیامدهای گسترده‌ای ایجاد کرده است.

در واقع، استاندارد زندگی ما تا حد زیادی به این بستگی دارد که این فناوری و سیاست‌های مرتبط با آن چقدر کارا و فراگیر شده است.

شبکه های بی سیم فاصله را بی‌معنا می‌کنند

امروزه معمولا عادی است که با خرید آنلاین توسط لپ تاپ و رایانه‌های رومیزی به جای اتومبیل، اقلامی را از فروشگاه‌هایی که هرگز نمی‌بینیم خریداری کنیم.

اینترنت تعریف فروشگاه را از یک فروشگاه فیزیکی به انبارهایی که مشتری نهایی هرگز نمی‌بیند، و حتی انبارهایی که هیچکس به دلیل مجازی بودن آنها را نمی‌بیند، تغییر داده است.

به کمک wireless mobility، به‌جای استفاده از رایانه رومیزی یا حتی لپ‌تاپ از خانه یا محل کار برای خرید آنلاین، اکنون می‌توانیم از دستیار دیجیتال شخصی (PDA) یا تلفن هوشمند از هر جایی که اتصال بی‌سیم وجود دارد استفاده کنیم.

در طول دهه‌های گذشته، به دلیل افزایش گسترده زنجیره تامین تجارت از نظر سرعت و ظرفیت، فاصله‌ها تقریبا حذف شده‌اند. فناوری اکنون به طور نسبتاً مساوی در کل زنجیره تامین وجود دارد.

مدیریت زنجیره تامین بسیار دقیق، در حال حاضر یک مزیت رقابتی در تجارت خرده‌فروشی است. جابجایی بی سیم چه تاثیری در این مجموعه دارد؟

امروزه دیگر فاصله مهم نیست. این بدین معنا نیست که ما می‌توانیم اطلاعات را در فواصل بی‌نهایت ارسال یا دریافت کنیم. بلکه بدان معنی است که فاصله بین دو نقطه پایانی یک لینک نامرتبط است.

برای مثال، یک مشتری بی‌سیم می‌تواند داده‌ها را در انباری در پکن اسکن کند، و در عرض چند ثانیه، یک مدیر انبار در بوستون می‌تواند آن داده‌ها را روی PDA بی‌سیم خود خارج از محل کار یا منزل دریافت و بررسی کند.

چرا شبکه های بی سیم

مهمترین سؤالاتی که باید برای پاسخ به این چرایی مطرح شوند:

  • هزینه در مقابل ارزش
  • هدف و استفاده
  • ارتباط بین اولویت‌های عملیاتی و قابلیت‌های واقعی شبکه
  • چرایی هزینه در مقابل ارزش

یکی از اولین مسائلی که در مورد استقرار بی‌سیم باید حل شود، هزینه در مقابل ارزش قابلیت wireless mobility است. تمرکز بر هزینه به جای این مزیت یکی از رایج‌ترین اشتباهاتی است که نه تنها مشتری بلکه ارائه دهنده این فناوری نیز مرتکب آن می‌شوند.

تقریباً همه تجهیزات به بودجه نیاز دارند. بحث‌هایی که معمولا در مورد هزینه می‌شود نهایتا منجر به انتخاب تجهیزات توسط مشتری فقط بر اساس هزینه می‌شود. تقریباً همه شبکه‌های بی‌سیم از نظر سرعت، برد، ظرفیت و قابلیت اطمینان، به گونه‌ای طراحی شده‌اند که عملکرد بالایی داشته باشند.

هیچکدام از مشتریان از فروشندگان IT نمی‌خواهند تا در کاتالوگ محصولات، کندترین و کم اعتمادترین قابلیت جابجایی بی سیم را به آنها معرفی کنند.

– کاهش هزینه‌های عملیاتی

ماندگاری کسب‌وکار عمدتاً مبتنی بر اطمینان از باقی ماندن پول پس از پرداخت هزینه‌ها است. البته افزایش فروش عمدتاً جنبه بیرونی دارد، درحالی‌که موضوع کاهش عمدتاً یک مساله داخلی است.

کاهش هزینه زمانی حاصل می‌شود که استفاده از زمان و مواد اولیه بازدهی داشته باشد. بهترین شرکت‌ها به طور مداوم بر کاهش هزینه‌های تجاری تمرکز می‌کنند. این تمرکز به موازات افزایش کیفیت محصول یا خدمات و افزایش کارایی کلیه عملیات‌ها حفظ می‌شود.

قیمت سهام یک شرکت سهامی عام معمولاً زمانی افزایش می‌یابد که شرکت بتواند ضمن حفظ یا بهبود کیفیت، هزینه‌های کسب‌وکار را کاهش دهد و نیز اطمینان حاصل کند که فروش کلی آن افزایش خواهد یافت. که البته، مستلزم یک بازار منطقی معقول و مجموعه‌ای از شرایط کلان اقتصادی است.

– افزایش سرعت و بهره‌وری کسب‌وکار

بهره‌وری عنصری ضروری برای افزایش سرعت کلی یک کسب‌وکار است. بهره‌وری با قابلیت mobility افزایش می‌یابد زیرا mobility، کار را از یک مکان به یک فعالیت تغییر می‌دهد.

داشتن افراد مناسب در عملیات تجاری بدون نیاز به حضور فیزیکی در کنار کار، باعث حذف زمان حمل و نقل می‌شود. از طرف دیگر دسترسی به اطلاعات مناسب توسط افراد مرتبط، زمان بیشتری را برای تصمیم‌گیری صحیح و نیز پاسخگویی قبل از تشدید شرایط به دلیل محدودیت‌های زمانی فراهم می‌کند.

قابلیت mobility بسیاری از معیارهای فاصله را از معادله خارج کرده و آن را اساساً بی‌معنا می‎‌کند. نتایج این امر پاسخ‌های بلادرنگ به پویایی‌ کسب‌وکارهای معمول مانند رسیدن موجودی و انجام سفارش عمده است.

همچنین قابلیت mobility با افزایش تعداد کل ساعات کار در دسترس، بهره‌وری را افزایش می‌دهد. که البته به قیمت کاهش یا حذف فواصل بین تفریح، زمان شخصی، تحصیل و … است، اما می‌تواند ارزشمند باشد زیرا آزادی کلی و رضایت شغلی بیشتری را برای کارکنان به همراه دارد.

رضایت شغلی یک عنصر مهم است، زیرا کارکنان دارایی اصلی هر کسب‌وکار هستند. نیاز به کارکنان بسیار ماهر در آینده همچنان افزایش خواهد یافت. رضایت شغلی یک عنصر مهم در کمک به کاهش جابجایی کارکنان است که هزینه بر بوده و پیامدهای بهره‌وری قابل توجهی خواهد داشت.

همانطور که اشاره شد، رسیدگی به استثنائات عملیاتی مانند دریافت مواد خام نادرست، ناکافی یا آسیب دیده، خرابی تجهیزات و سایر شرایط غیرمنتظره در یک کسب‌وکار رایج است.

تشخیص زودهنگام این ناهنجاری‌ها در تمرکز دائمی بر کاهش هزینه از طریق تحلیل‌های بلا‌درنگ کسب‌وکار ضروری است. قابلیت mobility در اینجا نقش ویژه‌ای دارد.

تکنولوژی wireless داده‌ها را قادر می‌سازد تا در زمان واقعی به دستگاه‌های دیگر ، از جمله تجهیزات دستی مسئولان نگهداری و مدیریت ارسال شوند.

در این راستا ما در شرکت ستاک فناوری ویرا با استفاده از آخرین فناوری‌های روز دنیا می‌توانیم از ابتدا تا انتها در هفت گام شما را به مطلوب‌ترین سطح کارایی در کسب‌وکار خود برسانیم.

نوشتن دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *