دوره آموزشی سیسکو

در این قسمت می خواهیم شما را با دوره های آموزش Cisco آشنا نماییم. سیسکو بزرگترین شرکت تولید کننده تجهیزات حرفه ای شبکه می باشد. این شرکت محصولات مختلفی از جمله انواع روترها و سویچ ها، فایروال ها، VPNسرورها و … دارد. علاوه بر آن شرکت سیسکو سیستم عامل های مختلف جهت محصولات متفاوت خود به مشتریان ارایه می کند. ابزارهای مختلف مدیریتی و مانیتورینگ و گزارش گیری از جمله محصولات دیگر نرم افزاری این شرکت می باشد. سالانه هزاران دستگاه توسط نمایندگان فروش این شرکت در سراسر دنیا به فروش می رسند. مشتریان این شرکت جهت طراحی شبکه های مبتنی بر سیسکو و پیاده سازی و نگهداری و عیب یابی آنها به متخصصین زیادی در سطوح و شاخه های مختلف نیاز دارند. جهت آموزش و ارزیابی این افراد شرکت سیسکو بخش های مختلفی برای طراحی و اجرا و نهایتا ارایه مدرک دارد که در این بخش به معرفی انواع دوره ها و سطوح مختلف آن می پردازیم.

دوره های آموزش Cisco در چندین شاخه و هر کدام در چند سطح مختلف ارایه می شوند. اولین سطح آموزشی برای تمامی شاخه های سیسکو Entry-levelمی باشد. دوره آموزشی این سطح با نام CCENTتعریف می شود سطح دوم Associateمی باشد. در این سطح دوره های آموزشی CCNA security  CCDA,CCNA Voice, CCNA Wireless,CCNA R&S, و ارایه می شوند.

سطح سوم با نامProfessional شناخته می شود. این سطح شامل دوره های CCIP,CCNP Voice, CCNP Security ,CCNP R&Sو … می باشد.

سطح چهارم که آخرین سطح آموزشی دوره های سیسکو می باشد با عنوان Expertمعرفی می شود. به جز شاخه بقیه شاخه ها در این سطح شامل مدرک CCIEمی شوند.

(CCENT) این مدرک دروازه ورودی برای تمامی شاخه های آموزشی سیسکو می باشد. دارنده این مدرک توانایی نصب و پیاده سازی و عیب یابی شبکه های کوچک را خواهد داشت. سیلابس آموزشی این دوره شامل مفاهیم اولیه شبکه، آشنایی با تکنولوژی های، مفاهیم اولیه شبکه های بی سیم، امنیت شبکه، آشنایی با تکنولوژی هایWAN، مفاهیم اولیه شبکه های بی سیم، امنیت شبکه، مقدماتRouting وSwitching و پیکربندی شبکه های ساده می باشد. جهت دریافت این مدرک آزمون ICND1 را باید بگذرانید.

CCNA Routing & CCNA Switching

این مدرک بیانگر توانایی شخص در نصب، پیکربندی، پیاده سازی و عیب یابی شبکه هایی در مقیاس متوسط، در زمینه Routing،Switching و شبکه های با ارتباطات راه دور که از سرویس های مخاطراتی استفاده می کنند می باشد. استاندارد آموزشی این دوره شامل پروتکل هایRouting( RIPوEIGRPوOSPF)، پیاده سازی شبکه های Frame Relay،Access control list،STP،VTP،IPV6و… می باشد و معمولا بیشتزین تقاضا در سیسکو این course می باشد.