389

12 پروتکل رایج شبکه و عملکرد آنها

در این مقاله 12 پروتکل رایج شبکه که همه مهندسان شبکه باید با آنها آشنا باشند، را بررسی کرده‌ایم. این بررسی شامل عملکردهای اصلی و همچنین اهمیت این پروتکل‌ها می‌شود.

2720

پروتکل NTP چیست و چگونه کار می‌کند؟ همه چیز در مورد تایم سرور

پروتکل NTP یک پروتکل اینترنتی است که برای همگام سازی با منابع زمان ساعت کامپیوتر در شبکه استفاده می‌شود. اصطلاح NTP هم برای پروتکل و هم برای برنامه‌های client-server که روی رایانه‌ها اجرا می‌شوند به کار می‌رود.

1274

پروتکل SSH چیست و چه کاربردی در شبکه دارد؟

SSH که با نام‌های Secure Shell یا Secure Socket Shell نیز شناخته می‌شود، یک پروتکل شبکه است که به کاربران، به ویژه مدیران سیستم، امکان دسترسی امن به رایانه از طریق یک شبکه ناامن را می‌دهد.

4074

انواع پروتکل های شبکه و نحوه استفاده از آن‌ها

در این مقاله، انواع پروتکل های شبکه و نحوه عملکرد آن‌ها را توضیح می‌دهیم و برخی از رایج‌ترین انواع آن‌ها را با ذکر مثال‌ بررسی می‌کنیم.

3318

پروتکل HTTP چیست و چگونه کار می‌کند؟

پروتکل HTTP مجموعه‌ای از قوانین برای انتقال فایل‌هایی مانند متن، تصاویر، صدا، ویدئو و سایر فایل‌های چندرسانه‌ای از طریق درگاه وب است.

3203

UDP یا پروتکل کاربر دیتاگرام چیست و چه کاربردی دارد؟

UDP یک پروتکل ارتباطی است که عمدتاً برای ایجاد اتصالات با تاخیر کم و تلرانس پایین بین برنامه‌های کاربردی در اینترنت استفاده می‌شود.

2476

پروتکل PPPoE (نقطه به نقطه روی اترنت) چیست؟

پروتکل نقطه به نقطه روی اترنت یا PPPoE یک پروتکل شبکه است که ارتباط بین نقاط پایانی شبکه را تسهیل می‌کند.

1351

SSL چیست؟ همه چیز در مورد پروتکل Secure Socket

SSL یا Secure Socket، یک پروتکل امن اینترنتی است که بر مبنای رمزنگاری بنا شده است و داده‌ها را به صورت ایمن در ارتباطات مختلف منتقل می‌کند.

3008

پروتکل BGP یا Border Gateway Protocol چیست؟

وقتی داده‌ای از طریق اینترنت ارسال می‌شود، پروتکل BGP تمام مسیرهایی که داده‌ی مورد نظر می‌تواند طی کند در نظر گرفته و بهترین مسیر را انتخاب می‌کند.

1553

پروتکل شبکه (Protocol) چیست؟

به مجموعه ای از قوانین برای قالب بندی و پردازش داده ها، پروتکل گفته می شود. پروتکل های شبکه، مانند یک زبان مشترک برای کامپیوترها هستند

4094

پکت داده یا Data Packet در شبکه چیست؟

در شبکه به یک بخش کوچک از یک پیام بزرگ تر، packet گفته می شود. داده های ارسال شده از طریق شبکه های کامپیوتری مانند اینترنت به چندین پکت داده تقسیم می شوند.

4059

منظور از پروتکل اینترنت (Internet Protocol) چیست؟

پروتکل اینترنت (IP) مجموعه‌ای از قوانین است که برای مسیریابی و آدرس‌دهی پکت‌های داده مورد استفاده قرار می‌گیرد.